Menu Zamknij
Flower Expo Poland LOGO-FINAL

3-4-5 września 2020

EXPO XXI WARSZAWA

EGZAMIN FLORYSTYCZNY

5 września (czwartek), 9.00 – 18.00
EGZAMIN FLORYSTYCZNY
Podyplomowe Studia Florystyka – Sztuka Układania Kwiatów, SGGW
Kompozycje: Świat tropików (duża forma), wiązanka ślubna, dekoracja stołu oraz bukiet wiązany w ręku
6 września (piątek), 9.00 – 18.00 
7 września (sobota), 9.00 – 16.00 
WYSTAWA PRAC – EGZAMIN FLORYSTYCZNY
Podyplomowe Studia Florystyka – Sztuka Układania Kwiatów, SGGW
Prezentacje 52 stylizacji wykonanych przez studentów. 

Podyplomowe Studia Florystyka – Sztuka Układania Kwiatów prowadzone są od 16 lat w Katedrze Roślin Ozdobnych na Wydziale Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie. W tym czasie wypromowano 213 osób.

Studia kierowane są do absolwentów Uczelni Wyższych wszystkich kierunków (z tytułem licencjata, inżyniera i magistra). Zajęcia odbywają się w cyklu 10 zjazdów 3-dniowych (piątek-niedziela) raz w miesiącu. Na każdym zjeździe odbywają się zajęcia z roślinoznawstwa, zasad kompozycji, fizjologii posprzętnej i zajęcia praktyczne obejmujące wszystkie zagadnienia związane z projektowaniem i tworzeniem kompozycji roślinnych, od bukietów okolicznościowych poprzez duże formy, wiązanki ślubne do kompozycji w naczyniu. Wykonywane są także aranżacje świąteczne, żałobne i z wykorzystaniem roślin doniczkowych.

Zajęcia kończą się egzaminem teoretycznym i praktycznym połączonym z wystawą prac – w tym roku na targach FLOWER EXPO POLSKA i ZIELEŃ TO ŻYCIE.

Studenci wykonają 4 kompozycje w ściśle określonym czasie pod okiem sędziów. Pierwszą pracą jest duża forma florystyczna, której tegoroczny temat „Świat tropików” nawiązuje do wykorzystania roślin pochodzących z ciepłych stref klimatycznych, najczęściej u nas uprawianych jako doniczkowe do dekoracji wnętrz. Kolejna praca to wiązanka ślubna i dekoracja stołu. Ostatnim zadaniem jest bukiet wiązany w ręku. 

Wszystkie prace oceniane będą w poszczególnych kategoriach. Brany pod uwagę jest pomysł, kolor, kompozycja i technika wykonania. Temat przewodni sprawia, iż studenci nawiązywać będą do najważniejszego elementu kompozycji czyli rośliny – każdego jej fragmentu, począwszy od korzenia, przez ciekawe pędy po różnorodne kwiaty i owoce. Głównymi bohaterami będą kwiaty cięte oraz zielone dodatki, zaprezentowane zostaną również rośliny doniczkowe, w tym epifity, których ojczyzną są tropikalne lasy deszczowe.