Johan Martens – Floral Moments

Johan Martens

 

Po szkole podstawowej i technikum ogrodniczym, Johan Martens (1962) uczęszczał na kurs mistrzowski z florystyki w Vught w Holandii. Po ukończeniu kursu został profesjonalnym mistrzem florystyki. Swego czasu był właścicielem kwiaciarni i centrum ogrodniczego, a obecnie prowadzi własną działalność, jako florysta i projektant. Johan brał udział w Mistrzostwach Holandii w roku 1997 i w 1998 (gdzie doszedł do finału), a w 1998 roku zajął drugie miejsce na międzynarodowym festiwalu Tivoli Cup w Kopenhadze. Pracował dla „Tradeshow Fleur” i dla „Internationale Bloemen Vaktentoonstelling”, a także prowadził warsztaty organizowane przez Biuro Kwiatowe Holandia w całej Europie. Regularnie zajmuje się dekorowaniem wystaw, sędziowaniem zawodów i pokazami florystycznymi. Obecnie jest właścicielem firmy „Floral Moments” i jest bardzo zajęty realizacją różnych zleceń. Jego nowym zadaniem jest  organizacja i doglądanie  jesiennego pokazu FloraZON w Venlo, który będzie miał miejsce 11 września br. Będzie też, już po raz trzeci, dekorował kościół podczas Rozenfestival w Lottum w Holandii.

Johan Martens wielką wagę przywiązuje do poszukiwania nowych tematów, poszukiwania innowacji w swojej pracy, a także do czerpania inspiracji od innych ludzi.

„W kreatywnym biznesie musisz być otwarty na nowe pomysły, ale też aktywnie ich poszukiwać. To dotyczy także układania kwiatów. Musisz czuwać nad tym, żeby do pracy nie wkradł się automatyzm. Dlatego dla mnie jest takie ważne eksperymentowanie z kształtami i kolorami, a także rozwijanie nowych technik. Te aspekty zawsze wplatam w pokazy prowadzone w imieniu Biura Kwiatowego Holandia. Aby udoskonalać moją pracę bardzo poważnie podchodzę do uwag ze strony uczestników pokazów i wprowadzam ich pomysły w kolejnych realizacjach.”

Johan woli zwarte kompozycje kwiatowe pełne różnorodności. „Sporadycznie wybieram styl klasyczny, zazwyczaj jednak skupiam się na stylu nowoczesnym i wesołym; ten styl wolę i najlepiej do mnie pasuje.” Jeśli chodzi o kwiaty, Johan nie ma konkretnych preferencji. Lubi je wszystkie! Każdy kwait ma swój charakter i stanowi inne wyzwanie:, „Jeśli tylko włożysz w to wysiłek, to z produktu tuzinkowego, jakim są goździki możesz stworzyć coś spektakularnego.” Johan lubi śledzić pory roku, szczególnie wiosnę i lato. Jeśli chodzi o kolory, lubi odkrywać ich granice. „Co się sprawdzi, a co nie.”

back to top